insanlar kış uykusuna yatsaydı uyudukları zaman diliminde neler olurdu?

İsveç’teki Örebro Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan kardiyolog Ole Frobert, Almanya’daki Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden meslektaşlarıyla birlikte yaptığı araştırmada, kış uykusundan uyanan ayılarda HSP47 adlı proteinin miktarının azaldığını buldular. HSP47, kan pıhtılarının oluşumunda rol oynayan bir proteindir.

Frobert, “Bu proteinin seviyesi azaldığında, kanın pıhtılaşması daha az olası hale geliyor” dedi.

Araştırmacılar, omurilik zedelenmesi yaşayan hastalarda da HSP47 proteininin düşük seviyede olduğunu gözlemlediler. Bu kişiler, kış uykusuna yatan ayılarda olduğu gibi çok fazla kan pıhtılaşması yaşamıyor.

Frobert, “Bu, HSP47’nin kan pıhtılaşmasını önlemede önemli bir rol oynadığını gösteriyor” dedi.

Araştırmacılar, HSP47 proteininin insan yapımı bir versiyonunu geliştirmeye çalışıyorlar. Bu proteinin, kalp krizi ve felç gibi ciddi sağlık sorunlarını önlemeye yardımcı olabileceğini umuyor.

Frobert, “Bu proteinin, kan pıhtılaşmasını önleyen mevcut ilaçlara kıyasla daha az yan etkiye yol açmasını bekliyoruz” dedi.

Araştırma, Nature Medicine dergisinde yayınlandı.

Bu araştırma, doğadan öğrenebileceğimiz çok şey olduğunu bir kez daha gösteriyor. Ayıların kış uykusu sırasında geliştirdikleri bu savunma mekanizması, insan sağlığı için de büyük önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir