Ayasofya’nın bir kapısı daha kırıldı: Sadece ittirdim

Camiye dönüştürülen Ayasofya’nın bir kapısının daha kırıldığı ortaya çıktı. Sabaha karşı saat 05.29’da kapıyı kırarak içeri giren Atif Kasar, “Sadece ittirdim” dedi.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi ismiyle kılınan cuma namazı ile 24 Temmuz 2020’de ibadete açılan Ayasofya’nın bir kapısının daha  kırıldığı ortaya çıktı.

Duvar’dan Ferhat Yaşar‘ın haberine

Kapının kırıldığı gece Ayasofya Camii’nin güvenlik grevli olarak nöbet tutan Turgay Benek, mahkemede tanık olarak dinlendi. Benek, şunları söyledi:

“O gün çalışıyordum. Sabaha karşı devriye atarken kapının kırık olduğunu fark ettim. Kameradaki arkadaşlara durumu bildirdim. Sabah namazında 05.29’da sonra yasak kapıya geçip, kapıyı kırdı. Kırdıktan sonra yukarıya çıktı. Üst katlarda biraz gezindi. Köşede biraz yattı. Sabah 08.00’da çıkıp gitti.”

“Sadece ittirdim”

Kapıyı kırdığı öne sürülen Atif Kasar hakkında, “Kamu malına zarar verme, ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme” dava açıldı. Sanık Atif Kasar, “Kırmadım. Sadece ittirdim. Zincirler vardı. O kapı insan gücüyle kırılacak bir kapı değil” dedi.

Hâkim, kırılan kapının bir kültür varlığı olup olmadığını ve maliyetin tespit edilmesi için bilirkişi araştırmasına karar verdi.

Ne olmuştu?

Geçen yıl Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edilmişti. Sanat Tarihi Derneği, konu hakkında yaptığı açıklamasında, Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısı’na kimliği belirsiz kişiler tarafından zarar verildiğini belirtmişti.

Yaşanan olayına ardından Ayasofya Camii’nin “imparator kapısı” olarak bilinen ahşap kapısı, herhangi bir tahribatın önüne geçmek için cam bölme ile korumaya alınmıştı.

Ayasofya’nın tarihi İmparatorluk Kapısı’na zarar verildi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, camiye çevrildikten sonra ziyaretçi sayısı artan Ayasofya için uyardı: Bu kadarını taşıyacak güçte değil!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir