Ağrı, sızı, iltihap hepsine deva! Limon çekirdeğini çöpe atanlar bin pişman oluyor

Limonun sayısız faydasıyla birlikte limon çekirdeğinin de bir o kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Limon çekirdeklerini çöpe atmak yerine birçok farklı alanda değerlendirebilirsiniz.

Tam anlamıyla bir şifa deposu olan limonun çekirdekleri sayesinde sağladığı fayda ikiye katlanır. Bu tohum, doğru tüketim sağlandığında pek çok hastalığın tedavisinde bile kullanılabilir özellikler barındırıyor.

Doğal bir ağrı kesici özelliği taşıyan limon çekirdekleri, içerisindeki salsilik asit sayesinde alternatif bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Ağrı kesici ilaçlar tüketme taraftarı değilseniz, limon çekirdeklerini ağrılarınıza iyi gelecek doğal bir ilaç olarak tüketebilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişiler limon çekirdeğinin faydaları sayesinde bu rahatsızlıktan kısa sürede kurtulabilir. Güçlü antibakteriyel özelliği sayesinde idrar yollarını temizleyebilir.

Zehirli bitki veya hayvanlar tarafından ciltte oluşan etkiler ezilmiş limon çekirdeği sayesinde iyileşebilir. Limon çekirdeğini ezerek doğal bir merhem elde edebilir ve faydalı etkiler görebilirsiniz.

Cilt problemlerini gidermede etkili olan limon çekirdeğini düzenli kullanırsanız, akne veya sivilce problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Üstelik bunun için farklı bir kimyasal kullanmak gerekli değil.

Limon çekirdeği, ağız kokusu probleminin önüne geçebilir. Düzenli tüketildiğinde ağız içindeki bakterileri yok eden çekirdek, daha ferah bir nefes ve diş sağlığı sunar.

Limon çekirdeklerinden çay elde ederek oldukça ferah ve sağlıklı bir içecek yaratmak da mümkün. Bunun için limon çekirdeklerini kaynar suda 10 dakika demlemek yeterli. Ekstra olarak bal ve limon dilimi ekleyebilirsiniz.

Çok az kişinin bildiği bir başka yöntem ise limon çekirdeklerinden baharat yapmak ile ilgili. Lezzetli ve farklı bir tat elde etmek için limon çekirdeklerini kurutup öğütmeniz gerekiyor. Özellikle balık, tavuk ve sebze yemeklerinde bu baharatı kullanabilirsiniz. Böylece mutfağınız için farklı bir püf nokta yaratmış olacaksınız.

Limon, temizlik alanında sıklıkla karşımıza çıkan ve içerdiği bileşenler sayesinde kirli alanların arınmasını sağlayan etkili bir meyve. Limon çekirdeği de en az limon kadar etkili olabilir.

Limon çekirdeğinin temizlik alanındaki etkilerini görebilmek için doğal bir temizleyici hazırlayabilirsiniz. Bunun için sirkenin içine 3-4 tane ezilmiş veya ortadan ikiye kırılmış limon çekirdeği ekleyin. Temizlediğiniz yüzeylerde farkı göreceksiniz.

Son olarak, limon çekirdeğinin cilt üzerinde farklı ve yaygın olmayan bir etkisi bulunuyor. Limon çekirdeği buharı, sıcak su ve çekirdek karışımından oluşan, kolayca uygulanabilen bir yöntem.

Bu yöntem, cilt kırışıklıklarının önüne geçerek cilt üzerinde bir rahatlama sağlar. Cildi sıkılaştırarak daha parlak bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir