Yargıdan tüm belediyelere emsal olabilecek İBB kararı: Bakanlık kesti, yargı 42 milyonu iade etti

Yargı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın İstanbul Kalkınma Ajansı adına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Şubat 2020 maliye gelirleri payından 42 milyon 214 bin 336 lira kesinti yapılmasını hukuka aykırı buldu ve parayı İBB’ye iade etti. İptal kararını Danıştay kesin olarak onadı. Bu karar Türkiye’deki birçok belediyeye emsal olabilecek nitelikte

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’deki tüm belediyelerden İstanbul Kalkınma Ajansı adına pay kesiyor. Ajansın gelir kaynaklarından biri de belediyeler. Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu kapsamda İBB’nin 2018 ve 2019 yılları Kalkınma Ajansı payı ödemelerine ilişkin Şubat 2020 Maliye gelirleri payından İstanbul Kalkınma Ajansı adına 42 milyon 214 bin 336 lira kesinti yapmıştı.

‘Yasal faiziyle birlikte geri ödensin’

İBB yargı yoluna giderek bu kesintinin “fazla ve hukuka aykırı” olduğu gibi gerekçelerle iptalini istedi. Yargı bu kesinti kararını hukuka aykırı buldu. Ankara 15. İdare Mahkemesi kararında “İBB Başkanlığı’nın 2018, 2019 yılları gerçekleşen bütçe gelirlerinden borçlanmanın hariç tutulmaması suretiyle Kalkınma Ajansı payı hesaplanmasında ve buna bağlı olarak Şubat 2020 Maliye gelirleri payından İstanbul Kalkınma Ajansı adına 42 Milyon 214 bin 336 lira kesinti yapılması işleminde hukuka uyarlık bulunmamaktadır” denildi. Mahkeme bu tutarın yasal faiziyle birlikte İBB’ye geri ödenmesine karar verdi.

‘Danıştay kesin olarak onadı’

Bakanlık bir üst mahkemeye istinaf başvurusunda bulundu ve kararın kaldırılmasını istedi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi 10. İdare Dava Dairesi de bakanlığın istinaf talebini reddederek alt mahkemenin kararını onadı. Bakanlık bu kez kararı Danıştay’a temyiz etti. Dosyayı görüşen Danıştay bakanlığın temyiz istemini reddederek kararı onadı ve kesin olarak işlemin iptal edilmesine karar verdi. Bu karar Türkiye’deki birçok belediyeye emsal olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir