Kurbanda Danaya mı Girdin? Fransa’da Bir Günde Çalışarak Alınan Etler Tüm Mahalleyi Mangala Götürür

Avrupa ile karşılaştırılmak istemiyoruz ancak komşunun çocuğunun ne kadar harika olduğundan bahseden anneler gibi, videolar gündem oluyor. Eskiden meyveleri tek tek aldıkları için kınadığımız Avrupalılar artık kiloyla et alıyor. Biz meyvenin sebzenin kilosunu tartışırken marketin kasap reyonuna geçemiyoruz. Kıymadan öteye satın alımda geçemeyenler ve vejetaryenler için tetikleyici görüntüler olabilir. Bir uyarmış olalım.

Fransa’da 1 günde çalışarak alınan yevmiye karşılığında kasaba giden bir Türk var başrolde.

Ortalama bir inşaat işçisinin 1 günlük kazancının 150 euro olduğunu belirtiyor. Klasik Türk hesabı yapalım: Ayda 20 gün çalışsa 3 bin euro eder. Fransa’da asgari ücret 1.709 euro yani inşaat işçisi asgari ücret kazanmıyor, bunu anlıyoruz.

Peki sadece bir gün çalışarak alınan etlere dönelim. Tavukla başladık. But ve kanat var. Aynı miktarla bizde sırasıyla 1.399 TL ve 415 TL tutuyor.

Kıyma ve mangallık denen bir et türü biz sucuğa benzettik o yüzden sucuk baz aldık. Sırasıyla bizde 989,7 TL ve 799,8 TL tuttu.

Dana eti ve kemikli et, sırasıyla Türkiye’de 857,6 ve 422,8 TL etti.

Son olarak da pirzolamız var ve 799,8 TL tuttu. Toplamda orada 156,56 euro tutan et alışverişi 1 günlük çalışmayla alınırken, Türkiye’de 7 bin 156,62 TL tuttu ve 1 aylık asgari ücretin kapısına dayanmasa da sokağına giriş yaptı.

Video da izlemek isteyenler için burada.

Sosyal medya bu durur mu?

Yapıştırmış cevabı!

Karşılaştırmalardan sıkılanlar olduğu gibi,

Keşke herkes karşılaştırsa dedirtecek kadar sıkılanlar da görüldü.

Sizin yorumunuz ne olur bu dananın 7’de bir hissesi misali günlük yevmiye karşılığı etlere! Koç demiyoruz çünkü kokuyor, yenmiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*